To select the best solution for your needs, check out the IS6000, IS7000 and IS8000 technical specifications below: | |
| X and Y axes | |
| Max. clearance in X between columns | 880 mm |
| Max. clearance in Y | unlimited |
| Z Axis | |
| Spindle travel | 80 mm |
| Spindle clearance with clamping table | 80 mm |
| Spindle clearance with vice | 140 mm |
| Movements transmisssion for Z axis | 3 ball bearing lead screws |
| Spindle | |
| Tool diameter | 4.36 mm |
| Rotation speed | 13 - 20 000 rpm |
| Spindle motor with direct current | 90W or 200W |
| Weight | |
| IS6000 | 180 kg |
| IS7000 | 230 kg |
| IS8000 | 280 kg |
| Brand Name | Gravotech Engineering Private Limited |
| Model | ITB-17989905 |
| Condition | New |
| Unit Type | Nos |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| Minimum Ordered Packs | 1 |
| Country of Origin | India |
| Taxes | Inclusive of Tax |
| Ships from | Pune |
| Shipping | Product eligible for free shipping |
| Returnable | 7 Days Return |
| Warranty Type | Manufacturer / Seller |
| Warranty | Not Applicable |
To select the best solution for your needs, check out the IS6000, IS7000 and IS8000 technical specifications below: | |
| X and Y axes | |
| Max. clearance in X between columns | 880 mm |
| Max. clearance in Y | unlimited |
| Z Axis | |
| Spindle travel | 80 mm |
| Spindle clearance with clamping table | 80 mm |
| Spindle clearance with vice | 140 mm |
| Movements transmisssion for Z axis | 3 ball bearing lead screws |
| Spindle | |
| Tool diameter | 4.36 mm |
| Rotation speed | 13 - 20 000 rpm |
| Spindle motor with direct current | 90W or 200W |
| Weight | |
| IS6000 | 180 kg |
| IS7000 | 230 kg |
| IS8000 | 280 kg |