| Melting Material | Mild Steel |
| Material Loading Capacity (T) | 20 Ton |
| Power Source | Electric |
| Type Of Furnace | Fix |
| Voltage | 480 V |
| Melting Time | 10 Minutes |
| Power Consumption | 30 kW |
| Automation Grade | Automatic |
| Furnace Weight (Kg) | 1550 Kg |
| Brand Name | Mamta Engineering |
| Model | ITB-0A44A050 |
| Condition | New |
| Unit Type | Nos |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| Minimum Ordered Packs | 1 |
| Country of Origin | India |
| Taxes | Inclusive of Tax |
| Ships from | Ahmedabad |
| Shipping | Product eligible for free shipping |
| Returnable | 7 Days Return |
| Warranty Type | Manufacturer / Seller |
| Warranty | Not Applicable |
| Melting Material | Mild Steel |
| Material Loading Capacity (T) | 20 Ton |
| Power Source | Electric |
| Type Of Furnace | Fix |
| Voltage | 480 V |
| Melting Time | 10 Minutes |
| Power Consumption | 30 kW |
| Automation Grade | Automatic |
| Furnace Weight (Kg) | 1550 Kg |