| Machine Type | Semi-Automatic |
| Max Sewing Speed | 4000-5000 (stitch/min) |
| Needle Bar Stroke | 24.5mm(60H:27.0mm) |
| Max Stitch Length | 0.6 - 3.8 (4.5) mm |
| Stitch Type | 1-Needle Overlook |
| Inclination Angle of the Needle | 20 Degree |
| Max Lift of the Presser Foot | 7mm |
| Max Presser Foot Pressure | 63.7N (6.5kgf) |
| Weight of the Machine Head | 27kg |
| Differential Feed Ratio For Gathering | 1:2 (Max. 1:4), For Stretching 1:0.7 (Max. 1:0.6) |
| Brand Name | Jyot Sewing Machine Private Limited |
| Model | ITB-A6042767 |
| Condition | New |
| Unit Type | Nos |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| Minimum Ordered Packs | 1 |
| Country of Origin | India |
| Taxes | Inclusive of Tax |
| Ships from | Ahmedabad |
| Shipping | Product eligible for free shipping |
| Returnable | 7 Days Return |
| Warranty Type | Manufacturer / Seller |
| Warranty | Not Applicable |
| Machine Type | Semi-Automatic |
| Max Sewing Speed | 4000-5000 (stitch/min) |
| Needle Bar Stroke | 24.5mm(60H:27.0mm) |
| Max Stitch Length | 0.6 - 3.8 (4.5) mm |
| Stitch Type | 1-Needle Overlook |
| Inclination Angle of the Needle | 20 Degree |
| Max Lift of the Presser Foot | 7mm |
| Max Presser Foot Pressure | 63.7N (6.5kgf) |
| Weight of the Machine Head | 27kg |
| Differential Feed Ratio For Gathering | 1:2 (Max. 1:4), For Stretching 1:0.7 (Max. 1:0.6) |