| Machine Type | Horizontal |
| Usage/Application | For Metal Industry |
| Voltage | 440V |
| Capacity | 25 Litre |
| Material | Mild Steel |
| Material Grade | Fe 500 |
| Automation Grade | Automatic |
| Blade Speed | 3000RPM |
| Blade Size | 3760 x 27 x 0.9mm |
| Brand Name | Hawa Machine Tools |
| Model | ITB-61E9E577 |
| Condition | New |
| Unit Type | Nos |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| Minimum Ordered Packs | 1 |
| Country of Origin | India |
| Taxes | Inclusive of Tax |
| Ships from | Chennai |
| Shipping | Product eligible for free shipping |
| Returnable | 7 Days Return |
| Warranty Type | Manufacturer / Seller |
| Warranty | Not Applicable |
| Machine Type | Horizontal |
| Usage/Application | For Metal Industry |
| Voltage | 440V |
| Capacity | 25 Litre |
| Material | Mild Steel |
| Material Grade | Fe 500 |
| Automation Grade | Automatic |
| Blade Speed | 3000RPM |
| Blade Size | 3760 x 27 x 0.9mm |