| Capacity | 1 ton kg per hr |
| Automation Grade | Semi-Automatic |
| Automatic Grade | Semi-Automatic |
| Material | Mild Steel |
| Frequency | 50-60 Hz |
| Surface Finishing | Color Coated |
| Voltage | 220-440V |
| Power Source | Electric |
| Phase | 3 Phase |
| Motor Power | 2 HP |
| Brand Name | Jayem Industrial Machinery And Tools |
| Model | ITB-AE8E1CF8 |
| Condition | New |
| Unit Type | Nos |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| Minimum Ordered Packs | 1 |
| Country of Origin | India |
| Taxes | Inclusive of Tax |
| Ships from | Chennai |
| Shipping | Product eligible for free shipping |
| Returnable | 7 Days Return |
| Warranty Type | Manufacturer / Seller |
| Warranty | Not Applicable |
| Capacity | 1 ton kg per hr |
| Automation Grade | Semi-Automatic |
| Automatic Grade | Semi-Automatic |
| Material | Mild Steel |
| Frequency | 50-60 Hz |
| Surface Finishing | Color Coated |
| Voltage | 220-440V |
| Power Source | Electric |
| Phase | 3 Phase |
| Motor Power | 2 HP |