Product ID (MPN): ITB-38959455
Availability:In Stock
Brand Name P V N Industries
Model ITB-38959455
Condition New
Unit Type Nos
Minimum Order Quantity 1
Minimum Ordered Packs 1
Country of Origin India
Taxes Inclusive of Tax
Ships from Kannur
Shipping Product eligible for free shipping
Returnable 7 Days Return
Warranty Type Manufacturer / Seller
Warranty Not Applicable
SELLER INFORMATION
P V N Industries
Business Address
Vankulathuvayal, Azhikode Kannur - 670009, Kerala, India, Kannur Kerala-670009
  • Description
    This is Hydraulic Hose Crimping Machine, powerful and user-friendly machine. The dies are designed for maximum life and optimum and equal crimping on all eight segments. Advanced Micrometer control system ensures perfect crimping with an accuracy of 0.05 mm.
    Product Details:
    Machine TypeHose/Pipe Crimping Machine
    Automation GradeSemi-Automatic
    Machine StructureHorizontal
    Power SourceHydraulic
    Hose Inside Diameter75 MM
    Dimension660 x 640 x 455 mm
    Crimping Range Of Two Wire Hoses1/4 inches to 3 inches
    Crimping Range Of Four Wire Hoses1/4 inches to 2 inch
    Motor5 HP,3 Phase
    Maximum Opening135 mm