| FUNCTIONS | |
|---|---|
| Chutney Jar | 0.3 L |
| Grating | No |
| Mincing | No |
| Chutney Grinding | Yes |
| Liquidizing Jar | 1 L |
| Grinding Jar | 1 L |
| Juicing | No |
| Dry Grinding | Yes |
| Wet Grinding | Yes |
| GENERAL | |
|---|---|
| Brand | Tefon |
| Model | Mini Popular |
| Type | Mixer Grinder |
| Color | White, Yellow |
| POWER | |
|---|---|
| Power Input | 230V, 50Hz |
| Revolutions | 14000 RPM |
| Power Consumption | 450 W |
| Cord length | 1.5 m |
| WARRANTY | |
|---|---|
| Covered In Warranty | Warranty Of The Product Is Limited To Manufacturing Defects And Motor. |
| Warranty Summary | 1 Year Company Warranty From The Date Of Purchase. |
| Service Type | For Warranty Customer Needs To Call At Customer Care Number Printed On Packing Box. |
| Not Covered In Warranty | Jars,Jar Covers,Cord,Body Are Not Covered In Warranty |
| DIMENSIONS | |
|---|---|
| Weight | 2.2 kg |
| Height | 8.8 inch |
| Width | 5.5 inch |
| Depth | 12.88 inch |
| SAFETY FEATURES | |
|---|---|
| Locking System | Yes |
| Automatic shut-off | No |
| BLADES | |
|---|---|
| Material | Stainless Steel, ABS, Polycarbonate, P.P |
| No. of Blades | 2 |
| Brand Name | TEFON APPLIANCES (INDIA) PVT LTD |
| Model | ITB-7F2162FA |
| Condition | New |
| Unit Type | Nos |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| Minimum Ordered Packs | 1 |
| Country of Origin | India |
| Taxes | Inclusive of Tax |
| Ships from | Delhi |
| Shipping | Product eligible for free shipping |
| Returnable | 7 Days Return |
| Warranty Type | Manufacturer / Seller |
| Warranty | Not Applicable |
| FUNCTIONS | |
|---|---|
| Chutney Jar | 0.3 L |
| Grating | No |
| Mincing | No |
| Chutney Grinding | Yes |
| Liquidizing Jar | 1 L |
| Grinding Jar | 1 L |
| Juicing | No |
| Dry Grinding | Yes |
| Wet Grinding | Yes |
| GENERAL | |
|---|---|
| Brand | Tefon |
| Model | Mini Popular |
| Type | Mixer Grinder |
| Color | White, Yellow |
| POWER | |
|---|---|
| Power Input | 230V, 50Hz |
| Revolutions | 14000 RPM |
| Power Consumption | 450 W |
| Cord length | 1.5 m |
| WARRANTY | |
|---|---|
| Covered In Warranty | Warranty Of The Product Is Limited To Manufacturing Defects And Motor. |
| Warranty Summary | 1 Year Company Warranty From The Date Of Purchase. |
| Service Type | For Warranty Customer Needs To Call At Customer Care Number Printed On Packing Box. |
| Not Covered In Warranty | Jars,Jar Covers,Cord,Body Are Not Covered In Warranty |
| DIMENSIONS | |
|---|---|
| Weight | 2.2 kg |
| Height | 8.8 inch |
| Width | 5.5 inch |
| Depth | 12.88 inch |
| SAFETY FEATURES | |
|---|---|
| Locking System | Yes |
| Automatic shut-off | No |
| BLADES | |
|---|---|
| Material | Stainless Steel, ABS, Polycarbonate, P.P |
| No. of Blades | 2 |