| · LCD Backlight display for easy view. · Multiple Weighing units like gm., ct, pcs etc. · Automatic External Calibration. · Standard RS 232 interface for Printer. · Big measuring chambers with Sliding Side & Top Doors. · Specially design for jewellers Touch & Diamond Industry. · Fastest response time with highly stable reading Option: · RS-232 · Remote Display-Wall / Table MountingApplications: -Ø Gold weighing. Ø Laboratories.Ø GSM calculation.Ø Gem & JewelersØ Part Counting. Technical Specifications
|
| Usage/Application | pharma |
| Material | Digital Weighing balance |
| Use | Industrial, Business |
| Accuracy | 1mg |
| Display Type | LCD |
| Weight | 2KG |
| Capacity | upto 500g |
| Pan Size | 85mm dia |
| Product Type | WEIGHING |
| Brand Name | Samurai |
| Model | ITB-07B717C0 |
| Condition | New |
| Unit Type | Nos |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| Minimum Ordered Packs | 1 |
| Country of Origin | India |
| Taxes | Inclusive of Tax |
| Ships from | Faridabad |
| Shipping | Product eligible for free shipping |
| Returnable | 7 Days Return |
| Warranty Type | Manufacturer / Seller |
| Warranty | Not Applicable |
| · LCD Backlight display for easy view. · Multiple Weighing units like gm., ct, pcs etc. · Automatic External Calibration. · Standard RS 232 interface for Printer. · Big measuring chambers with Sliding Side & Top Doors. · Specially design for jewellers Touch & Diamond Industry. · Fastest response time with highly stable reading Option: · RS-232 · Remote Display-Wall / Table MountingApplications: -Ø Gold weighing. Ø Laboratories.Ø GSM calculation.Ø Gem & JewelersØ Part Counting. Technical Specifications
|
| Usage/Application | pharma |
| Material | Digital Weighing balance |
| Use | Industrial, Business |
| Accuracy | 1mg |
| Display Type | LCD |
| Weight | 2KG |
| Capacity | upto 500g |
| Pan Size | 85mm dia |
| Product Type | WEIGHING |