| Blower Type | Backward Curved Fans |
| Type | Centrifugal |
| Motor Power | 120 Watts |
| Impeller Size | 200 mm |
| Mounting Type | Duct |
| Usage/Application | Industrial |
| Speed | 2800 RPM |
| Power Source | Electric |
| Blade Material | Stainless Steel |
| Voltage | 240 V |
| Frequency | 50 Hz |
| Brand Name | Dynamic Motors India Private Limited |
| Model | ITB-F572C492 |
| Condition | New |
| Unit Type | Nos |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| Minimum Ordered Packs | 1 |
| Country of Origin | India |
| Taxes | Inclusive of Tax |
| Ships from | Chennai |
| Shipping | Product eligible for free shipping |
| Returnable | 7 Days Return |
| Warranty Type | Manufacturer / Seller |
| Warranty | Not Applicable |
| Blower Type | Backward Curved Fans |
| Type | Centrifugal |
| Motor Power | 120 Watts |
| Impeller Size | 200 mm |
| Mounting Type | Duct |
| Usage/Application | Industrial |
| Speed | 2800 RPM |
| Power Source | Electric |
| Blade Material | Stainless Steel |
| Voltage | 240 V |
| Frequency | 50 Hz |