| Temperature Range | 200-480 DegreeC/392-842 DegreeF |
| Dimensions | 4.3"x6.2"x5.4" |
| Input Power | 110-115 Vac or 220-240 Vac. 50/60Hz |
| Wattage | 80 Watt (32Vac) |
| Temperature Stability | +-(3 DegreeC/6 DegreeF) of idle. |
| Heating Element | Premium Grade Ceramic |
| ESD Protection | External Ground Port + 3 Wire Power Cord. |
| Brand Name | Hexaa Bytes Systems |
| Model | ITB-63DD9BB0 |
| Condition | New |
| Unit Type | Nos |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| Minimum Ordered Packs | 1 |
| Country of Origin | India |
| Taxes | Inclusive of Tax |
| Ships from | Chennai |
| Shipping | Product eligible for free shipping |
| Returnable | 7 Days Return |
| Warranty Type | Manufacturer / Seller |
| Warranty | Not Applicable |
| Temperature Range | 200-480 DegreeC/392-842 DegreeF |
| Dimensions | 4.3"x6.2"x5.4" |
| Input Power | 110-115 Vac or 220-240 Vac. 50/60Hz |
| Wattage | 80 Watt (32Vac) |
| Temperature Stability | +-(3 DegreeC/6 DegreeF) of idle. |
| Heating Element | Premium Grade Ceramic |
| ESD Protection | External Ground Port + 3 Wire Power Cord. |