| Motor Horsepower | 1 to 5 HP, 5 to 27 HP, 27 to 140 HP, 140 HP and up |
| Motor Phase | Three Phase |
| Power Source | Electric |
| Material of Construction | ALL as per requirment |
| Maximum Discharge Flow | Less than 100 LPM, 100 - 500 LPM, 501-1000 LPM, 1001 - 5000 LPM, > 5000 LPM |
| Motor Speed (RPM) | 1450 and 2900 |
| Maximum Head | Less than 15 m, 15 to 50 m, 51 to 100 m, 101 to 300 m |
| Discharge Outlet Size | 25 to 50 mm, 51 to 100 mm, 101 to 150 mm, 150 mm and up |
| Fluid Temperature Range | 45 Deg. |
| Brand Name | S B Pump Industries |
| Model | ITB-DCDEF385 |
| Condition | New |
| Unit Type | Nos |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| Minimum Ordered Packs | 1 |
| Country of Origin | India |
| Taxes | Inclusive of Tax |
| Ships from | jabalpur |
| Shipping | Product eligible for free shipping |
| Returnable | 7 Days Return |
| Warranty Type | Manufacturer / Seller |
| Warranty | Not Applicable |
| Motor Horsepower | 1 to 5 HP, 5 to 27 HP, 27 to 140 HP, 140 HP and up |
| Motor Phase | Three Phase |
| Power Source | Electric |
| Material of Construction | ALL as per requirment |
| Maximum Discharge Flow | Less than 100 LPM, 100 - 500 LPM, 501-1000 LPM, 1001 - 5000 LPM, > 5000 LPM |
| Motor Speed (RPM) | 1450 and 2900 |
| Maximum Head | Less than 15 m, 15 to 50 m, 51 to 100 m, 101 to 300 m |
| Discharge Outlet Size | 25 to 50 mm, 51 to 100 mm, 101 to 150 mm, 150 mm and up |
| Fluid Temperature Range | 45 Deg. |