Product Details:
| Machine Type | Hose/Pipe Crimping Machine |
| Automation Grade | Semi-Automatic |
| Machine Structure | Horizontal |
| Power Source | Hydraulic |
| Hose Inside Diameter | 75 MM |
| Dimension | 660 x 640 x 455 mm |
| Crimping Range Of Two Wire Hoses | 1/4 inches to 3 inches |
| Crimping Range Of Four Wire Hoses | 1/4 inches to 2 inch |
| Motor | 5 HP,3 Phase |
| Maximum Opening | 135 mm |
| Brand Name | P V N Industries |
| Model | ITB-38959455 |
| Condition | New |
| Unit Type | Nos |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| Minimum Ordered Packs | 1 |
| Country of Origin | India |
| Taxes | Inclusive of Tax |
| Ships from | Kannur |
| Shipping | Product eligible for free shipping |
| Returnable | 7 Days Return |
| Warranty Type | Manufacturer / Seller |
| Warranty | Not Applicable |
Product Details:
| Machine Type | Hose/Pipe Crimping Machine |
| Automation Grade | Semi-Automatic |
| Machine Structure | Horizontal |
| Power Source | Hydraulic |
| Hose Inside Diameter | 75 MM |
| Dimension | 660 x 640 x 455 mm |
| Crimping Range Of Two Wire Hoses | 1/4 inches to 3 inches |
| Crimping Range Of Four Wire Hoses | 1/4 inches to 2 inch |
| Motor | 5 HP,3 Phase |
| Maximum Opening | 135 mm |