| Capacity | 10 Ton |
| Material | Stainless Steel |
| Ingress Protection | IP68 |
| Application | Silo & Tank Scale |
| Features | Hermetically Sealed, High Accuracy & Precision |
| Load Cell Certifications | OIML |
| Output Sensitivity(FS) | 2.0 +/- 0.002 mV/V |
| Combined Error | <= +/- 0.020 |
| Creep Error (30 minutes) | <= +/- 0.016 |
| Accuracy Class | OIML R60 C3 |
| Temperature Effect on Zero | <= +/- 0.015 |
| Temperature Effect on Output | <= +/- 0.011 |
| Zero balance | +/- 1% FS |
| Maximum Safe Overload | 150% FS |
| Ultimate Safe Overload | 300% FS |
| Recommended Excitation Voltage | 5 to 12V DC |
| Maximum Excitation Voltage | 18V DC |
| Input Resistance | 450 +/- 5 Ohm |
| Output Resistance | 480 +/- 5 Ohm |
| Insulation resistance at 50V DC | >= 5000 M Ohm |
| Compensated Temperature Range | -10 to +40 Deg C |
| Operating Temperature Range | -35 to +65 Deg C |
| Load Cell Intervals (nLC)/Divisions | 3000 |
| Cable Length | 20 Meter |
| Brand Name | Prabhat India Industries |
| Model | ITB-1BFC0DDD |
| Condition | New |
| Unit Type | Nos |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| Minimum Ordered Packs | 1 |
| Country of Origin | India |
| Taxes | Inclusive of Tax |
| Ships from | Kanpur |
| Shipping | Product eligible for free shipping |
| Returnable | 7 Days Return |
| Warranty Type | Manufacturer / Seller |
| Warranty | Not Applicable |
| Capacity | 10 Ton |
| Material | Stainless Steel |
| Ingress Protection | IP68 |
| Application | Silo & Tank Scale |
| Features | Hermetically Sealed, High Accuracy & Precision |
| Load Cell Certifications | OIML |
| Output Sensitivity(FS) | 2.0 +/- 0.002 mV/V |
| Combined Error | <= +/- 0.020 |
| Creep Error (30 minutes) | <= +/- 0.016 |
| Accuracy Class | OIML R60 C3 |
| Temperature Effect on Zero | <= +/- 0.015 |
| Temperature Effect on Output | <= +/- 0.011 |
| Zero balance | +/- 1% FS |
| Maximum Safe Overload | 150% FS |
| Ultimate Safe Overload | 300% FS |
| Recommended Excitation Voltage | 5 to 12V DC |
| Maximum Excitation Voltage | 18V DC |
| Input Resistance | 450 +/- 5 Ohm |
| Output Resistance | 480 +/- 5 Ohm |
| Insulation resistance at 50V DC | >= 5000 M Ohm |
| Compensated Temperature Range | -10 to +40 Deg C |
| Operating Temperature Range | -35 to +65 Deg C |
| Load Cell Intervals (nLC)/Divisions | 3000 |
| Cable Length | 20 Meter |