| Wheel Dimensions Mm | 75 |
| Dimensions B Mm | 695 |
| Dimensions A Inches | 70 |
| Approx Weight In Pounds | 300 |
| Material | Internally SS304 & Externally PPGI |
| Size | 1175 x700 x 1500 mm |
| Color | Grey |
| Surface Treatment | Food Grade AISI 304 |
| Heat Source | Ambient humidity |
| Phase | single |
| Main Drive | Compressor |
| Tray Size | 775 x550 x30 |
| Warranty | 12 months |
| ELE Motor | Crompton |
| Design | Indian |
| Temperature | 65 Degree Celcius 12 % RH |
| Automation Grade | Automatic |
| Product Type | Food dryer |
| Power | 1500 W |
| Voltage | 230 V AC 50 Hz |
| Weight | 175 |
| Max Temperature | 65 Deg |
| Capacity | 18 |
| Relative Humidity | 10 to 12 % |
| Brand Name | Advance Agro Ripe Private Limited |
| Model | ITB-28BFB268 |
| Condition | New |
| Unit Type | Nos |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| Minimum Ordered Packs | 1 |
| Country of Origin | India |
| Taxes | Inclusive of Tax |
| Ships from | mumbai |
| Shipping | Product eligible for free shipping |
| Returnable | 7 Days Return |
| Warranty Type | Manufacturer / Seller |
| Warranty | Not Applicable |
| Wheel Dimensions Mm | 75 |
| Dimensions B Mm | 695 |
| Dimensions A Inches | 70 |
| Approx Weight In Pounds | 300 |
| Material | Internally SS304 & Externally PPGI |
| Size | 1175 x700 x 1500 mm |
| Color | Grey |
| Surface Treatment | Food Grade AISI 304 |
| Heat Source | Ambient humidity |
| Phase | single |
| Main Drive | Compressor |
| Tray Size | 775 x550 x30 |
| Warranty | 12 months |
| ELE Motor | Crompton |
| Design | Indian |
| Temperature | 65 Degree Celcius 12 % RH |
| Automation Grade | Automatic |
| Product Type | Food dryer |
| Power | 1500 W |
| Voltage | 230 V AC 50 Hz |
| Weight | 175 |
| Max Temperature | 65 Deg |
| Capacity | 18 |
| Relative Humidity | 10 to 12 % |