| Usage/Application | Fire Safety |
| Diameter | 500 mm |
| Reel Length | 20 m |
| Coating | Powder Coated |
| Hose Color | Red |
| Working Pressure | 1.2 Mpa |
| Hose Nominal Bore (ID) | 20mm |
| Brand Name | Vankhanti Sales |
| Model | ITB-E5017D61 |
| Condition | New |
| Unit Type | Nos |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| Minimum Ordered Packs | 1 |
| Country of Origin | India |
| Taxes | Inclusive of Tax |
| Ships from | New Delhi |
| Shipping | Product eligible for free shipping |
| Returnable | 7 Days Return |
| Warranty Type | Manufacturer / Seller |
| Warranty | Not Applicable |
| Usage/Application | Fire Safety |
| Diameter | 500 mm |
| Reel Length | 20 m |
| Coating | Powder Coated |
| Hose Color | Red |
| Working Pressure | 1.2 Mpa |
| Hose Nominal Bore (ID) | 20mm |