| Material | Stainless Steel |
| End Packaging | Aseptic Drums |
| Machine Power | 100 W |
| Material of Construction | SS 304 |
| Suitable for | Juice And Pulp Processing |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Frequency | 50 Hz |
| Power Source | Electricity |
| Voltage | 400 V |
| Power Consumption | 25 kW |
| Capacity | 1000 Kg Per Hour |
| Design | Standard |
| Temperature | 200 Degree Celsius |
| Area Requirement | L 200 X W 150 feet |
| Machine Type | 1- Stage, 3- Stage, 2- Stage |
| Usage/Application | Industrial |
| Brand Name | Durva Automation |
| Model | ITB-2E6F29ED |
| Condition | New |
| Unit Type | Nos |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| Minimum Ordered Packs | 1 |
| Country of Origin | India |
| Taxes | Inclusive of Tax |
| Ships from | Pune |
| Shipping | Is calculated at Checkout |
| Returnable | 7 Days Return |
| Warranty Type | Manufacturer / Seller |
| Warranty | Yes |
| Material | Stainless Steel |
| End Packaging | Aseptic Drums |
| Machine Power | 100 W |
| Material of Construction | SS 304 |
| Suitable for | Juice And Pulp Processing |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Frequency | 50 Hz |
| Power Source | Electricity |
| Voltage | 400 V |
| Power Consumption | 25 kW |
| Capacity | 1000 Kg Per Hour |
| Design | Standard |
| Temperature | 200 Degree Celsius |
| Area Requirement | L 200 X W 150 feet |
| Machine Type | 1- Stage, 3- Stage, 2- Stage |
| Usage/Application | Industrial |