| Type of Machine | Heavy Duty Coil Winding Machine |
| Coil Diameter | 150 mm |
| Power Source | Electric |
| Automation Grade | Automatic |
| Frequency | 50Hz |
| Voltage | 260V |
| Max Speed | 800 RPM |
| Brand Name | Eagle Power Products |
| Model | ITB-D7EFA30A |
| Condition | New |
| Unit Type | Nos |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| Minimum Ordered Packs | 1 |
| Country of Origin | India |
| Taxes | Inclusive of Tax |
| Ships from | Rajkot |
| Shipping | Product eligible for free shipping |
| Returnable | 7 Days Return |
| Warranty Type | Manufacturer / Seller |
| Warranty | Not Applicable |
| Type of Machine | Heavy Duty Coil Winding Machine |
| Coil Diameter | 150 mm |
| Power Source | Electric |
| Automation Grade | Automatic |
| Frequency | 50Hz |
| Voltage | 260V |
| Max Speed | 800 RPM |