| Table working surface | 900 x 140 mm |
| Maximum distance between centers horses | 510 mm |
| Weight of the machine | 1200 kg |
| The power of the wheel spindle drive motor | 1.5 kW |
| The largest wheel diameter | 200 mm |
| Automatic vertical sliding carriage | 250 mm |
| Manual cross slide travel of | 20 mm |
| Hydraulic table travel | 400 mm |
| Manual table travel | 400 mm |
| Maximum diameter of grinding | 300 |
| Brand Name | Laxmi Metal And Machines |
| Model | ITB-FC5957D3 |
| Condition | New |
| Unit Type | Nos |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| Minimum Ordered Packs | 1 |
| Country of Origin | India |
| Taxes | Inclusive of Tax |
| Ships from | Rohtak |
| Shipping | Is calculated at Checkout |
| Returnable | 7 Days Return |
| Warranty Type | Manufacturer / Seller |
| Warranty | Yes |
| Table working surface | 900 x 140 mm |
| Maximum distance between centers horses | 510 mm |
| Weight of the machine | 1200 kg |
| The power of the wheel spindle drive motor | 1.5 kW |
| The largest wheel diameter | 200 mm |
| Automatic vertical sliding carriage | 250 mm |
| Manual cross slide travel of | 20 mm |
| Hydraulic table travel | 400 mm |
| Manual table travel | 400 mm |
| Maximum diameter of grinding | 300 |