| Measuring Range | 0-2000 Microns |
| Accuracy | 1.5% of observed valued |
| Weight | 200 Grams |
| Least Count | 0.1/1.0 Microns |
| Size | 80x50x20mm |
| Battery Life | 200 Working Houts |
| Battery Type | 9V |
| Operating Temperature | 0-50 C |
| Packing | Wooden Box |
| Warranty | 1 Year on the Main Unit ( Free of Cost Repair with Parts ) |
| Color | Purple |
| Material | ABS with LC display |
| Memory | No |
| Condition | New |
| Brand Name | Sudershan Measuring and Engineering Private Limited |
| Model | ITB-8DDB376B |
| Condition | New |
| Unit Type | Nos |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| Minimum Ordered Packs | 1 |
| Country of Origin | India |
| Taxes | Inclusive of Tax |
| Ships from | New Delhi |
| Shipping | Product eligible for free shipping |
| Returnable | 7 Days Return |
| Warranty Type | Manufacturer / Seller |
| Warranty | Not Applicable |
| Measuring Range | 0-2000 Microns |
| Accuracy | 1.5% of observed valued |
| Weight | 200 Grams |
| Least Count | 0.1/1.0 Microns |
| Size | 80x50x20mm |
| Battery Life | 200 Working Houts |
| Battery Type | 9V |
| Operating Temperature | 0-50 C |
| Packing | Wooden Box |
| Warranty | 1 Year on the Main Unit ( Free of Cost Repair with Parts ) |
| Color | Purple |
| Material | ABS with LC display |
| Memory | No |
| Condition | New |