| Clamping Force | 100 Ton |
| Capacity | 20 kg/hr |
| Production Capacity | 1 Ton |
| Plastic Type | HDPE |
| Usage/Application | Plastic Industry |
| Blade Size | 12 inches |
| Material | Mild Steel |
| Voltage | 440 v |
| Frequency | 55 Hz |
| Power | 55 Kw |
| Driven Type | Electric |
| Country of Origin | Made in India |
| Brand Name | Texair Plastic Machinery |
| Model | ITB-58A7E32E |
| Condition | New |
| Unit Type | Nos |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| Minimum Ordered Packs | 1 |
| Country of Origin | India |
| Taxes | Inclusive of Tax |
| Ships from | Coimbatore |
| Shipping | Product eligible for free shipping |
| Returnable | 7 Days Return |
| Warranty Type | Manufacturer / Seller |
| Warranty | Not Applicable |
| Clamping Force | 100 Ton |
| Capacity | 20 kg/hr |
| Production Capacity | 1 Ton |
| Plastic Type | HDPE |
| Usage/Application | Plastic Industry |
| Blade Size | 12 inches |
| Material | Mild Steel |
| Voltage | 440 v |
| Frequency | 55 Hz |
| Power | 55 Kw |
| Driven Type | Electric |
| Country of Origin | Made in India |