| Lay flat width | 450 mm |
| Machine used for | Vest bags(zabla), heavy duty bags, shopping bags, refus bags, liners, textile & garments |
| Screw diameter | 32 mm |
| Main drive | 5.75 kw |
| Nip roll size | 500 mm |
| Die size(hm/ll) | 50/100 |
| Total connected load | 18.43 kw |
| Output | High |
| Maximum extrusion output | 22 kg |
| Type | Cold Start Preventer |
| Brand Name | YUG Industries India |
| Model | ITB-E96EA77B |
| Condition | New |
| Unit Type | Nos |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| Minimum Ordered Packs | 1 |
| Country of Origin | India |
| Taxes | Inclusive of Tax |
| Ships from | Vadodara |
| Shipping | Product eligible for free shipping |
| Returnable | 7 Days Return |
| Warranty Type | Manufacturer / Seller |
| Warranty | Not Applicable |
| Lay flat width | 450 mm |
| Machine used for | Vest bags(zabla), heavy duty bags, shopping bags, refus bags, liners, textile & garments |
| Screw diameter | 32 mm |
| Main drive | 5.75 kw |
| Nip roll size | 500 mm |
| Die size(hm/ll) | 50/100 |
| Total connected load | 18.43 kw |
| Output | High |
| Maximum extrusion output | 22 kg |
| Type | Cold Start Preventer |