| Size/Dimension | 1100 x 750 x 1830 mm |
| Voltage | 415V / 50 Hz / 3P |
| Power | 1.5 kw |
| Machine Weight | 260 kgs |
| Wheel Diameter | 500 mm |
| Saw Blade Size | L3560 x W12.5 mm |
| Saw Blade Speed | 18.8 m/s |
| Saw Blade Length | 3550 mm |
| Saw Blade Width | 12.5 ~ 40 mm |
| Suction Hood Diameter | 95 mm |
| Brand Name | Woodtech Consultants Private Limited |
| Model | ITB-7AEDC89F |
| Condition | New |
| Unit Type | Nos |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| Minimum Ordered Packs | 1 |
| Country of Origin | India |
| Taxes | Inclusive of Tax |
| Ships from | Bengaluru |
| Shipping | Product eligible for free shipping |
| Returnable | 7 Days Return |
| Warranty Type | Manufacturer / Seller |
| Warranty | Not Applicable |
| Size/Dimension | 1100 x 750 x 1830 mm |
| Voltage | 415V / 50 Hz / 3P |
| Power | 1.5 kw |
| Machine Weight | 260 kgs |
| Wheel Diameter | 500 mm |
| Saw Blade Size | L3560 x W12.5 mm |
| Saw Blade Speed | 18.8 m/s |
| Saw Blade Length | 3550 mm |
| Saw Blade Width | 12.5 ~ 40 mm |
| Suction Hood Diameter | 95 mm |