| Pump Type | Air Operated Diaphragm Pump |
| Usage/Application | Acids Transfer , ETP, Filter press |
| Capacity | 230 LPM |
| Air Inlet Size | 1/2" BSP |
| Liquid Inlet / Outlet | 1.5 inch |
| Air Pressure | 8.0 Bar |
| Suction Size | 1.5 inch |
| Discharge Size | 1.5 inch |
| Connection | Flange End as per ASA-150 |
| Diaphragm | PTFE/ Sentoprene / Neoprene |
| NRV Ball | PTFE / Neoprene |
| Brand Name | Npe Pumps Private Limited |
| Model | ITB-64B5A63A |
| Condition | New |
| Unit Type | Nos |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| Minimum Ordered Packs | 1 |
| Country of Origin | India |
| Taxes | Inclusive of Tax |
| Ships from | Ahmedabad |
| Shipping | Is calculated at Checkout |
| Returnable | 7 Days Return |
| Warranty Type | Manufacturer / Seller |
| Warranty | Yes |
| Pump Type | Air Operated Diaphragm Pump |
| Usage/Application | Acids Transfer , ETP, Filter press |
| Capacity | 230 LPM |
| Air Inlet Size | 1/2" BSP |
| Liquid Inlet / Outlet | 1.5 inch |
| Air Pressure | 8.0 Bar |
| Suction Size | 1.5 inch |
| Discharge Size | 1.5 inch |
| Connection | Flange End as per ASA-150 |
| Diaphragm | PTFE/ Sentoprene / Neoprene |
| NRV Ball | PTFE / Neoprene |