| Country of Origin | Made in India |
| Usage/Application | Hospital, Pharma |
| Application | Dental, Hospital, Lab & Pharma |
| Chamber Volume | 250 Liter |
| Type Of Sterilizer | Steam Sterilizer |
| Material | Stainless Steel |
| Shape | Horizontal |
| Mount Type | Floor Mounted Autoclave |
| Chamber Dimensions | 20"(D) x 48"(L) |
| Insulation Wall | Triple Wall |
| Temperature Range | 121 / 134 DegreeC |
| Pressure Range | 2.1kg/cm2 |
| Automation Grade | Fully Automatic |
| Power Consumption | 15 KW |
| Warranty | 1 Year |
| Approval Certificate | CE Certificate |
| Manufacturer | Map Industries |
| Display | LED Display |
| Frequency | 50 Hz |
| Phase | Three Phase |
| Installation | Yes |
| Voltage | 440 V |
| Material Grade | SS 316 L |
| Brand Name | MAP Industries |
| Model | ITB-D7FD3069 |
| Condition | New |
| Unit Type | Nos |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| Minimum Ordered Packs | 1 |
| Country of Origin | India |
| Taxes | Inclusive of Tax |
| Ships from | Ahmedabad |
| Shipping | Product eligible for free shipping |
| Returnable | 7 Days Return |
| Warranty Type | Manufacturer / Seller |
| Warranty | Not Applicable |
| Country of Origin | Made in India |
| Usage/Application | Hospital, Pharma |
| Application | Dental, Hospital, Lab & Pharma |
| Chamber Volume | 250 Liter |
| Type Of Sterilizer | Steam Sterilizer |
| Material | Stainless Steel |
| Shape | Horizontal |
| Mount Type | Floor Mounted Autoclave |
| Chamber Dimensions | 20"(D) x 48"(L) |
| Insulation Wall | Triple Wall |
| Temperature Range | 121 / 134 DegreeC |
| Pressure Range | 2.1kg/cm2 |
| Automation Grade | Fully Automatic |
| Power Consumption | 15 KW |
| Warranty | 1 Year |
| Approval Certificate | CE Certificate |
| Manufacturer | Map Industries |
| Display | LED Display |
| Frequency | 50 Hz |
| Phase | Three Phase |
| Installation | Yes |
| Voltage | 440 V |
| Material Grade | SS 316 L |