| Country of Origin | Made In India |
| Application | Industrial, Laboratory & Pharmaceuticals |
| Usage/Application | Laboratory |
| Type Of Sterilizer | Ethylene Oxide Sterilizer |
| Material | Stainless Steel |
| Shape | Horizontal |
| Chamber Dimension | 6ft(w) X 6FT(h) x 20ft(L) |
| Warranty | 1 Years |
| Chamber Volume | 20300 Liter |
| Insulation Wall | Single Wall |
| Temperature Range | 0 DegreeC to 55 DegreeC |
| Pressure Range | -0.700 bar |
| Approval Certificate | CE Certificate |
| Automation Grade | Fully Automatic |
| Manufacturer | Map Industries |
| Installation | Yes |
| Voltage | 440 V |
| Material Grade | SS 316 |
| Frequency | 50/60 Hz |
| Brand Name | MAP Industries |
| Model | ITB-0A27C1A7 |
| Condition | New |
| Unit Type | Nos |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| Minimum Ordered Packs | 1 |
| Country of Origin | India |
| Taxes | Inclusive of Tax |
| Ships from | Ahmedabad |
| Shipping | Product eligible for free shipping |
| Returnable | 7 Days Return |
| Warranty Type | Manufacturer / Seller |
| Warranty | Not Applicable |
| Country of Origin | Made In India |
| Application | Industrial, Laboratory & Pharmaceuticals |
| Usage/Application | Laboratory |
| Type Of Sterilizer | Ethylene Oxide Sterilizer |
| Material | Stainless Steel |
| Shape | Horizontal |
| Chamber Dimension | 6ft(w) X 6FT(h) x 20ft(L) |
| Warranty | 1 Years |
| Chamber Volume | 20300 Liter |
| Insulation Wall | Single Wall |
| Temperature Range | 0 DegreeC to 55 DegreeC |
| Pressure Range | -0.700 bar |
| Approval Certificate | CE Certificate |
| Automation Grade | Fully Automatic |
| Manufacturer | Map Industries |
| Installation | Yes |
| Voltage | 440 V |
| Material Grade | SS 316 |
| Frequency | 50/60 Hz |