| Fork Width | 550/600/300-850(mm) |
| Warranty | 1 Year |
| Available Capacity | 1 / 1.5 / 2 (Ton) |
| Overall Height | 2100mm |
| Self Weight | 250/260/285(kg) |
| Lift Heights | Mono and telescopic masts from 1400mm-3000 mm |
| Lifting Speed | 14 mm/stroke |
| Load Center | 600mm |
| Max. Fork Height | 1600mm / 2000mm |
| Turning Radius | 1500mm |
| Wheelbase | 1100mm |
| Overall Length | 1500mm |
| Overall Width | 400mm - 865mm |
| Brand Name | Shree Ram Enterprise |
| Model | ITB-6E559E61 |
| Condition | New |
| Unit Type | Nos |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| Minimum Ordered Packs | 1 |
| Country of Origin | India |
| Taxes | Inclusive of Tax |
| Ships from | Ahmedabad |
| Shipping | Is calculated at Checkout |
| Returnable | 7 Days Return |
| Warranty Type | Manufacturer / Seller |
| Warranty | Yes |
| Fork Width | 550/600/300-850(mm) |
| Warranty | 1 Year |
| Available Capacity | 1 / 1.5 / 2 (Ton) |
| Overall Height | 2100mm |
| Self Weight | 250/260/285(kg) |
| Lift Heights | Mono and telescopic masts from 1400mm-3000 mm |
| Lifting Speed | 14 mm/stroke |
| Load Center | 600mm |
| Max. Fork Height | 1600mm / 2000mm |
| Turning Radius | 1500mm |
| Wheelbase | 1100mm |
| Overall Length | 1500mm |
| Overall Width | 400mm - 865mm |