| Usage/Application | Industrial |
| Material | Mild Steel |
| Motor Power | 1.5 HP |
| Production Per Minute | 400 - 450 Nail/Min |
| Length Of Nail | 1/2" to 1.5" |
| Frequency | 50-60 Hz |
| Voltage | 220-440 V |
| Automation Grade | Automatic |
| Phase | Three Phase |
| Power Source | Electric |
| Wire Thickness | 1.2 to 2 mm |
| RPM | 1440 RPM |
| Net Weight | 350 kg |
| Dimensions | 0.85 m x 0.85 m x 0.90 m |
| Shipping Volume | 0.65 m3 |
| Brand Name | J S Machine Tools |
| Model | ITB-8EE11D5F |
| Condition | New |
| Unit Type | Nos |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| Minimum Ordered Packs | 1 |
| Country of Origin | India |
| Taxes | Inclusive of Tax |
| Ships from | Amritsar |
| Shipping | Product eligible for free shipping |
| Returnable | 7 Days Return |
| Warranty Type | Manufacturer / Seller |
| Warranty | Not Applicable |
| Usage/Application | Industrial |
| Material | Mild Steel |
| Motor Power | 1.5 HP |
| Production Per Minute | 400 - 450 Nail/Min |
| Length Of Nail | 1/2" to 1.5" |
| Frequency | 50-60 Hz |
| Voltage | 220-440 V |
| Automation Grade | Automatic |
| Phase | Three Phase |
| Power Source | Electric |
| Wire Thickness | 1.2 to 2 mm |
| RPM | 1440 RPM |
| Net Weight | 350 kg |
| Dimensions | 0.85 m x 0.85 m x 0.90 m |
| Shipping Volume | 0.65 m3 |