Product Details:
| Material | STEEL |
| Automation Grade | Manual |
| Machine Structure | Horizontal |
| Machine Type | Hose/Pipe Crimping Machine |
| Automatic Grade | Manual |
| Operation | Manual |
| Power Source | Mechanical |
| Power | MANUAL |
| Dies | FIXED |
| Weight | 165 kg |
| Maximum Opening | 135-150 mm |
| Brand Name | P V N Industries |
| Model | ITB-EF1A2F85 |
| Condition | New |
| Unit Type | Nos |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| Minimum Ordered Packs | 1 |
| Country of Origin | India |
| Taxes | Inclusive of Tax |
| Ships from | Kannur |
| Shipping | Product eligible for free shipping |
| Returnable | 7 Days Return |
| Warranty Type | Manufacturer / Seller |
| Warranty | Not Applicable |
Product Details:
| Material | STEEL |
| Automation Grade | Manual |
| Machine Structure | Horizontal |
| Machine Type | Hose/Pipe Crimping Machine |
| Automatic Grade | Manual |
| Operation | Manual |
| Power Source | Mechanical |
| Power | MANUAL |
| Dies | FIXED |
| Weight | 165 kg |
| Maximum Opening | 135-150 mm |