| Automatic Grade | Semi-Automatic |
| Lathe Machine Type | Horizontal Lathe |
| Length Of Bed | 1830 MM |
| Layout | Horizontal |
| Height of Centre | 215 MM |
| Max Swing Over Bed | 250-500 mm |
| Max Spindle Speed | 1000-2000 rpm |
| Type of Bed | Pedestral |
| Max Turning Diameter | 0-500 mm |
| Condition | New |
| Dimension(L*W*H) | 2600 X 1000 X 1500MM |
| Color | Semi La-cor 2 Tone |
| Power(W) | 3 PHASE (3 H.P) |
| Bed Width (mm) | 280 |
| Distance Between Center (mm) | 1000/1500 |
| Spindle Bore & Type (mm) | 40, Camlock D 1-4 |
| No. of Spindle Speed & Range R.P.M. | 8 (Std) 54 - 1200, 16 (Optl) 54-1700 |
| Brand Name | Nutech Mechatronics Private Limited |
| Model | ITB-602D3836 |
| Condition | New |
| Unit Type | Nos |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| Minimum Ordered Packs | 1 |
| Country of Origin | India |
| Taxes | Inclusive of Tax |
| Ships from | Rajkot |
| Shipping | Product eligible for free shipping |
| Returnable | 7 Days Return |
| Warranty Type | Manufacturer / Seller |
| Warranty | Not Applicable |
| Automatic Grade | Semi-Automatic |
| Lathe Machine Type | Horizontal Lathe |
| Length Of Bed | 1830 MM |
| Layout | Horizontal |
| Height of Centre | 215 MM |
| Max Swing Over Bed | 250-500 mm |
| Max Spindle Speed | 1000-2000 rpm |
| Type of Bed | Pedestral |
| Max Turning Diameter | 0-500 mm |
| Condition | New |
| Dimension(L*W*H) | 2600 X 1000 X 1500MM |
| Color | Semi La-cor 2 Tone |
| Power(W) | 3 PHASE (3 H.P) |
| Bed Width (mm) | 280 |
| Distance Between Center (mm) | 1000/1500 |
| Spindle Bore & Type (mm) | 40, Camlock D 1-4 |
| No. of Spindle Speed & Range R.P.M. | 8 (Std) 54 - 1200, 16 (Optl) 54-1700 |