| Print Method | High Resolution Ink Jet Printer |
| usage | Daily Industrial, Chemical Products, Drug, Food |
| Resolution | 600dpi |
Product Parameters
| Printhead | One inch print head |
| Operation System | Linux |
| CPU | Quard core 1.4GHz |
| Interface | USB |
| Language | Chinese, English, Arabic |
| Print Distance | Best quality with 2-5mm |
| Print Resolution | 600dpi maximum |
| Print Height | 25.4mm maximum |
| Ink Type | Water-based, Solvent |
| Ink Color | Black, White, Red, Blue, Yellow, Green |
| Print Content | Chinese, English, Number, Symbols, QR Code, Bar Code ,Pictures, Dates, Counters, Variable Data |
| Print Media | Boards, Carton, Stone, Pipe, Cable, Metal, Plastic, Electronic, Automotive Parts |
| Battery | 2600mAh @ DC16.8V |
| Adapter | AC input 100~240V; DC output 16.8V/2A |
| Material of Printer | Stainless steel |
| Dimension | 242*120*125mm |
| Weight | GW 1.2KG |
| Product Attribute | Package Machine |
| Company Attribute | Factory |
| Place of Origin | China |
| Plate Type | Screen Printer |
| Brand Name | Delhi Print Linkers |
| Model | ITB-BEB1D634 |
| Condition | New |
| Unit Type | Nos |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| Minimum Ordered Packs | 1 |
| Country of Origin | India |
| Taxes | Inclusive of Tax |
| Ships from | Delhi |
| Shipping | Product eligible for free shipping |
| Returnable | 7 Days Return |
| Warranty Type | Manufacturer / Seller |
| Warranty | Not Applicable |
| Print Method | High Resolution Ink Jet Printer |
| usage | Daily Industrial, Chemical Products, Drug, Food |
| Resolution | 600dpi |
Product Parameters
| Printhead | One inch print head |
| Operation System | Linux |
| CPU | Quard core 1.4GHz |
| Interface | USB |
| Language | Chinese, English, Arabic |
| Print Distance | Best quality with 2-5mm |
| Print Resolution | 600dpi maximum |
| Print Height | 25.4mm maximum |
| Ink Type | Water-based, Solvent |
| Ink Color | Black, White, Red, Blue, Yellow, Green |
| Print Content | Chinese, English, Number, Symbols, QR Code, Bar Code ,Pictures, Dates, Counters, Variable Data |
| Print Media | Boards, Carton, Stone, Pipe, Cable, Metal, Plastic, Electronic, Automotive Parts |
| Battery | 2600mAh @ DC16.8V |
| Adapter | AC input 100~240V; DC output 16.8V/2A |
| Material of Printer | Stainless steel |
| Dimension | 242*120*125mm |
| Weight | GW 1.2KG |
| Product Attribute | Package Machine |
| Company Attribute | Factory |
| Place of Origin | China |
| Plate Type | Screen Printer |