| Capacity | 42AH |
| Battery Type | Gel Battery |
| Warranty | 2 years |
| Usage/Application | UPS/Telecom/Railways/Sub stations |
| Filled Weight | 14kg |
| Voltage | 12V |
| Brand Name | ANG TECHNOLOGIES |
| Model | ITB-4897B97C |
| Condition | New |
| Unit Type | Nos |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| Minimum Ordered Packs | 1 |
| Country of Origin | India |
| Taxes | Inclusive of Tax |
| Ships from | Ghaziabad |
| Shipping | Product eligible for free shipping |
| Returnable | 7 Days Return |
| Warranty Type | Manufacturer / Seller |
| Warranty | Not Applicable |
| Capacity | 42AH |
| Battery Type | Gel Battery |
| Warranty | 2 years |
| Usage/Application | UPS/Telecom/Railways/Sub stations |
| Filled Weight | 14kg |
| Voltage | 12V |