| Automatic Grade | Automatic |
| Driven Type | Electric |
| Condition | New |
| Voltage(V) | 250V |
| Capacity | 3000 POUCHES/HR |
| Packaging Type | FULLY AUTOMATIC PUMP OPERATED |
| Weight (Kilogram) | 280KG |
| Pouch Type | 3 SIDE /4 SIDE |
| Bag Volume Width (Millilitre) | UPTO 200MM |
| Machine Type | Automatic |
| Film Width | Upto190-mm |
| Outer Dia of the Film Roll | Upto 350mm. |
| Net Weight | 260 kg (Approx). |
| Pouch Style | Three Side / Four side sealing. |
| Pouch Counter | Provided. |
| Inner Core Dia of Film Roll | 70mm. |
| Packing range | Upto 200ml |
| Peak Power | 3 KW. |
| Pouch Length | Upto 140mm. |
| Feeding head | Pump operated feeding system. |
| Production Speed | 45 to 50 pouches per min. |
| Power Consumption | 1.0 KW / Hour. |
| Film Thickness | 60 - 80 Microns |
| Power Requirement | Single Phase, 220 V 50Hz. |
| Machine Dimensions | Height - 1500 x Width - 950 x Length - 1050 mm. |
| Pouch Width | Upto 100mm. |
| Film Material | Laminated Film. |
| Brand Name | Canflex Engineering Pvt Ltd |
| Model | ITB-632BAD81 |
| Condition | New |
| Unit Type | Nos |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| Minimum Ordered Packs | 1 |
| Country of Origin | India |
| Taxes | Inclusive of Tax |
| Ships from | Hyderabad |
| Shipping | Product eligible for free shipping |
| Returnable | 7 Days Return |
| Warranty Type | Manufacturer / Seller |
| Warranty | Not Applicable |
| Automatic Grade | Automatic |
| Driven Type | Electric |
| Condition | New |
| Voltage(V) | 250V |
| Capacity | 3000 POUCHES/HR |
| Packaging Type | FULLY AUTOMATIC PUMP OPERATED |
| Weight (Kilogram) | 280KG |
| Pouch Type | 3 SIDE /4 SIDE |
| Bag Volume Width (Millilitre) | UPTO 200MM |
| Machine Type | Automatic |
| Film Width | Upto190-mm |
| Outer Dia of the Film Roll | Upto 350mm. |
| Net Weight | 260 kg (Approx). |
| Pouch Style | Three Side / Four side sealing. |
| Pouch Counter | Provided. |
| Inner Core Dia of Film Roll | 70mm. |
| Packing range | Upto 200ml |
| Peak Power | 3 KW. |
| Pouch Length | Upto 140mm. |
| Feeding head | Pump operated feeding system. |
| Production Speed | 45 to 50 pouches per min. |
| Power Consumption | 1.0 KW / Hour. |
| Film Thickness | 60 - 80 Microns |
| Power Requirement | Single Phase, 220 V 50Hz. |
| Machine Dimensions | Height - 1500 x Width - 950 x Length - 1050 mm. |
| Pouch Width | Upto 100mm. |
| Film Material | Laminated Film. |