| Usage/Application | Industrial |
| Pouch Length | 140mm. |
| Power Consumption | 1.0 kW / Hour. |
| Capacity (pouch per hour) | 4000 |
| Pouch Width | 95mm. |
| Power Requirement | Single Phase,220 V 50Hz. |
| Film Thickness | 80 Microns |
| Net Weight | 260 kg (Approx). |
| Feeding head | Pump operated feeding system. |
| Machine Dimensions | Height - 1500 x Width - 950 x Length - 1050 mm. |
| Peak Power | 3 kW. |
| Production Speed | 50 pouches per min. |
| Pouch Counter | Provided. |
| Packing range | 100ml |
| Sealer heating system | Continuous. |
| Inner Core Dia of Film Roll | 70mm. |
| Outer Dia of the Film Roll | 350mm. |
| Pouch Style | Four side sealing. |
| Film Material | Laminated Film. |
| Film Width | 190mm |
| Brand Name | Canflex Engineering Pvt Ltd |
| Model | ITB-EFC7D319 |
| Condition | New |
| Unit Type | Nos |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| Minimum Ordered Packs | 1 |
| Country of Origin | India |
| Taxes | Inclusive of Tax |
| Ships from | Hyderabad |
| Shipping | Product eligible for free shipping |
| Returnable | 7 Days Return |
| Warranty Type | Manufacturer / Seller |
| Warranty | Not Applicable |
| Usage/Application | Industrial |
| Pouch Length | 140mm. |
| Power Consumption | 1.0 kW / Hour. |
| Capacity (pouch per hour) | 4000 |
| Pouch Width | 95mm. |
| Power Requirement | Single Phase,220 V 50Hz. |
| Film Thickness | 80 Microns |
| Net Weight | 260 kg (Approx). |
| Feeding head | Pump operated feeding system. |
| Machine Dimensions | Height - 1500 x Width - 950 x Length - 1050 mm. |
| Peak Power | 3 kW. |
| Production Speed | 50 pouches per min. |
| Pouch Counter | Provided. |
| Packing range | 100ml |
| Sealer heating system | Continuous. |
| Inner Core Dia of Film Roll | 70mm. |
| Outer Dia of the Film Roll | 350mm. |
| Pouch Style | Four side sealing. |
| Film Material | Laminated Film. |
| Film Width | 190mm |