| Range of Spindle Speed | 1450 RPM |
| Drilling Capacity | 19mm |
| Type of Drilling Machine | Pillar |
| Spindle Travel | 150mm |
| Spindle Speed Range | 1200mm |
| Warranty | 1 year |
| Power Source | Electric |
| Brand Name | Hawa Machine Tools |
| Model | ITB-F8A58297 |
| Condition | New |
| Unit Type | Nos |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| Minimum Ordered Packs | 1 |
| Country of Origin | India |
| Taxes | Inclusive of Tax |
| Ships from | Chennai |
| Shipping | Product eligible for free shipping |
| Returnable | 7 Days Return |
| Warranty Type | Manufacturer / Seller |
| Warranty | Not Applicable |
| Range of Spindle Speed | 1450 RPM |
| Drilling Capacity | 19mm |
| Type of Drilling Machine | Pillar |
| Spindle Travel | 150mm |
| Spindle Speed Range | 1200mm |
| Warranty | 1 year |
| Power Source | Electric |