| Dehumidifiers Capacity | 12 Ltrs/Day (at 40 C, 80%RH) |
| Power Consumption(Watt) | 180 W |
| Capacity(Litre) | 20 liters / per day |
| Working Temperature | 5 Degree – 35 Degree C |
| Usage/Application | Industrial, Residential, And Office Use |
| Warranty | 2 Years |
| Usage | Industrial Use, Residential Use, Office Use |
| Body Material | Fiber |
| Capacity | 20 liters / per day |
| Air Flow | 210 |
| Water Tank Capacity | 6.5 Litres |
| Color | White |
| Product Type | Condensation/ Refrigeration |
| Weight | 22 Kg |
| Refrigerant | R-134A CFC-free Refrigerant |
| Sound Level | 45 |
| Power Supply | 220 – 240 Volte |
| Power Source | Electric |
| Dimension WxHxD | 16.5 x14 x 25 |
| Material | Fiber |
| Condition | New |
| Brand Name | Jet India |
| Model | ITB-2ED4785D |
| Condition | New |
| Unit Type | Nos |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| Minimum Ordered Packs | 1 |
| Country of Origin | India |
| Taxes | Inclusive of Tax |
| Ships from | Mumbai |
| Shipping | Product eligible for free shipping |
| Returnable | 7 Days Return |
| Warranty Type | Manufacturer / Seller |
| Warranty | Not Applicable |
| Dehumidifiers Capacity | 12 Ltrs/Day (at 40 C, 80%RH) |
| Power Consumption(Watt) | 180 W |
| Capacity(Litre) | 20 liters / per day |
| Working Temperature | 5 Degree – 35 Degree C |
| Usage/Application | Industrial, Residential, And Office Use |
| Warranty | 2 Years |
| Usage | Industrial Use, Residential Use, Office Use |
| Body Material | Fiber |
| Capacity | 20 liters / per day |
| Air Flow | 210 |
| Water Tank Capacity | 6.5 Litres |
| Color | White |
| Product Type | Condensation/ Refrigeration |
| Weight | 22 Kg |
| Refrigerant | R-134A CFC-free Refrigerant |
| Sound Level | 45 |
| Power Supply | 220 – 240 Volte |
| Power Source | Electric |
| Dimension WxHxD | 16.5 x14 x 25 |
| Material | Fiber |
| Condition | New |