| Material | SS-202, 304 & Mild Steel |
| Usage/Application | To Be Used for Household water storage Tank & for Industrial Water Storage Tank |
| Color | Aluminium Metal |
| Capacity | 500 Litre |
| Clamping Way | Mechanical Clamps & Bolting System |
| Corrosion Proof | Non Corrosion |
| Thickness | 2 mm |
| Span Life | Minimum 75000 Cycle |
| Man Hole Diameter | 417 mm |
| Mould Type | Cylindrical Vertical Type |
| Packaging Type | Wooden Pallet & Loose |
| Surface Finishing | Mirror Polish |
| Weight | 90 Kg |
| Working Temperature | 240-300 Degree Celsius |
| Brand Name | N A Engineers |
| Model | ITB-AA12623A |
| Condition | New |
| Unit Type | Nos |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| Minimum Ordered Packs | 1 |
| Country of Origin | India |
| Taxes | Inclusive of Tax |
| Ships from | Jaipur |
| Shipping | Product eligible for free shipping |
| Returnable | 7 Days Return |
| Warranty Type | Manufacturer / Seller |
| Warranty | Not Applicable |
| Material | SS-202, 304 & Mild Steel |
| Usage/Application | To Be Used for Household water storage Tank & for Industrial Water Storage Tank |
| Color | Aluminium Metal |
| Capacity | 500 Litre |
| Clamping Way | Mechanical Clamps & Bolting System |
| Corrosion Proof | Non Corrosion |
| Thickness | 2 mm |
| Span Life | Minimum 75000 Cycle |
| Man Hole Diameter | 417 mm |
| Mould Type | Cylindrical Vertical Type |
| Packaging Type | Wooden Pallet & Loose |
| Surface Finishing | Mirror Polish |
| Weight | 90 Kg |
| Working Temperature | 240-300 Degree Celsius |