| Machine Type | Semi-Computerized |
|---|---|
| Machine Gauges (G) | 7G-14G |
| Knitting Machine Type | Flat Single Bed |
| Feeders | 4F |
| Fabric Type | Jacquard |
| Knitting Width (Inch) | 40-80 Inch |
| Knitting Speed | 1.3 m/s |
| Knitting Machine Cut | E20 |
| Stop Motion | Yarn Break,Knot,Yarn Gauge,Fabric Drop,Needle Break,Piece Count,Motor Overload/low Voltage |
| Needle Style | Latch Needle |
| Motor Power | 0.7 kW |
| Power Supply | Single Phase |
| Production Capacity | 40-60 Sweaters/Day |
| Weight (kg) | 800 kg |
| We Deal In | New Only |
| Brand Name | Bagga Engineering Works |
| Model | ITB-25460A4B |
| Condition | New |
| Unit Type | Nos |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| Minimum Ordered Packs | 1 |
| Country of Origin | India |
| Taxes | Inclusive of Tax |
| Ships from | Ludhiana |
| Shipping | Product eligible for free shipping |
| Returnable | 7 Days Return |
| Warranty Type | Manufacturer / Seller |
| Warranty | Not Applicable |
| Machine Type | Semi-Computerized |
|---|---|
| Machine Gauges (G) | 7G-14G |
| Knitting Machine Type | Flat Single Bed |
| Feeders | 4F |
| Fabric Type | Jacquard |
| Knitting Width (Inch) | 40-80 Inch |
| Knitting Speed | 1.3 m/s |
| Knitting Machine Cut | E20 |
| Stop Motion | Yarn Break,Knot,Yarn Gauge,Fabric Drop,Needle Break,Piece Count,Motor Overload/low Voltage |
| Needle Style | Latch Needle |
| Motor Power | 0.7 kW |
| Power Supply | Single Phase |
| Production Capacity | 40-60 Sweaters/Day |
| Weight (kg) | 800 kg |
| We Deal In | New Only |