| Usage/Application | Industrial |
| Structure | Mild Steel |
| Material | Mild Steel |
| Power | 220-440 V |
| Capacity | 1-2 ton |
| Number Of Floors | 5-12 |
| Operating Height | 10 - 30 Feet |
| Features | Robust and Heavy Duty Goods Lift |
| AMC/After Sales Service | Required |
| Drive Technology | Hydraulic |
| Drive Type | AC |
| Signalization | Simplexing |
| Overloading Alarm | Available |
| Voltage | 220 - 480 V |
| Frequency | 50 - 60 Hz |
| Motor | 2 - 5 HP |
| Brand Name | R K Machinery Mart |
| Model | ITB-D896BE45 |
| Condition | New |
| Unit Type | Nos |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| Minimum Ordered Packs | 1 |
| Country of Origin | India |
| Taxes | Inclusive of Tax |
| Ships from | Noida |
| Shipping | Product eligible for free shipping |
| Returnable | 7 Days Return |
| Warranty Type | Manufacturer / Seller |
| Warranty | Not Applicable |
| Usage/Application | Industrial |
| Structure | Mild Steel |
| Material | Mild Steel |
| Power | 220-440 V |
| Capacity | 1-2 ton |
| Number Of Floors | 5-12 |
| Operating Height | 10 - 30 Feet |
| Features | Robust and Heavy Duty Goods Lift |
| AMC/After Sales Service | Required |
| Drive Technology | Hydraulic |
| Drive Type | AC |
| Signalization | Simplexing |
| Overloading Alarm | Available |
| Voltage | 220 - 480 V |
| Frequency | 50 - 60 Hz |
| Motor | 2 - 5 HP |