| Machine Type | Injection Blow Molding |
| Clamping Force | 100-300 ton |
| Capacity | 50 to 100, 50 to 100 ton per day |
| Machine Structure | Vertical |
| Screw Diameter | 40-45 mm |
| Phase | Three Phase |
| Injection pressure | 2510 kg/cm2 |
| Theoretical shot volume | 353 cm3 |
| Brand Name | Alvin International Cororation |
| Model | ITB-50C8CB1D |
| Condition | New |
| Unit Type | Nos |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| Minimum Ordered Packs | 1 |
| Country of Origin | India |
| Taxes | Inclusive of Tax |
| Ships from | Pune |
| Shipping | Product eligible for free shipping |
| Returnable | 7 Days Return |
| Warranty Type | Manufacturer / Seller |
| Warranty | Not Applicable |
| Machine Type | Injection Blow Molding |
| Clamping Force | 100-300 ton |
| Capacity | 50 to 100, 50 to 100 ton per day |
| Machine Structure | Vertical |
| Screw Diameter | 40-45 mm |
| Phase | Three Phase |
| Injection pressure | 2510 kg/cm2 |
| Theoretical shot volume | 353 cm3 |