| Melting Material | Iron |
| Rated Power (KW) | 90 Kw |
| Voltage | 415 V |
| Max OperatingTemperature | 85 Degree C |
| Material Loading Capacity | 0-500 kg |
| Frequency | 50-60Hz |
| Body Material | Mild Steel |
| Brand Name | Magnus Industries |
| Model | ITB-A78FBA65 |
| Condition | New |
| Unit Type | Nos |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| Minimum Ordered Packs | 1 |
| Country of Origin | India |
| Taxes | Inclusive of Tax |
| Ships from | Pune |
| Shipping | Product eligible for free shipping |
| Returnable | 7 Days Return |
| Warranty Type | Manufacturer / Seller |
| Warranty | Not Applicable |
| Melting Material | Iron |
| Rated Power (KW) | 90 Kw |
| Voltage | 415 V |
| Max OperatingTemperature | 85 Degree C |
| Material Loading Capacity | 0-500 kg |
| Frequency | 50-60Hz |
| Body Material | Mild Steel |