| Container Capacity | 90 - 50 L |
| Max Airflow Rate Turbine | 6.800 l/min - 408 m3/h |
| Max Vacuum Pressure Turbine | 4500 mmH2O |
| Dust bin wheels diameter | 60 mm |
| Material inlet diameter | 70 mm |
| Wheels (front - rear) diameters | 150 - 200 mm |
| Acoustic level | 75 dB (A) |
| Brand Name | Kevac Industrial Vacuum Private Limited |
| Model | ITB-40A7E8F1 |
| Condition | New |
| Unit Type | Nos |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| Minimum Ordered Packs | 1 |
| Country of Origin | India |
| Taxes | Inclusive of Tax |
| Ships from | chennai |
| Shipping | Product eligible for free shipping |
| Returnable | 7 Days Return |
| Warranty Type | Manufacturer / Seller |
| Warranty | Not Applicable |
| Container Capacity | 90 - 50 L |
| Max Airflow Rate Turbine | 6.800 l/min - 408 m3/h |
| Max Vacuum Pressure Turbine | 4500 mmH2O |
| Dust bin wheels diameter | 60 mm |
| Material inlet diameter | 70 mm |
| Wheels (front - rear) diameters | 150 - 200 mm |
| Acoustic level | 75 dB (A) |