| Material | Sheet metal fabricated frame |
| Power Source | 220 VAC |
| Maximum Coil Dia | 45 mm |
| Automation Grade | Automatic |
| Frequency | 50 Hz |
| Voltage | 220 VAC |
| Country of Origin | Made in India |
| Max Winding Speed | 1400 tpm |
| Finished Core OD | 45 mm max |
| Finished Core ID | 8 mm min |
| Wire Guage | 45 swg to 32 swg |
| Brand Name | Ue Technologies Private Limited |
| Model | ITB-0B4C32DC |
| Condition | New |
| Unit Type | Nos |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| Minimum Ordered Packs | 1 |
| Country of Origin | India |
| Taxes | Inclusive of Tax |
| Ships from | Ghaziabad |
| Shipping | Product eligible for free shipping |
| Returnable | 7 Days Return |
| Warranty Type | Manufacturer / Seller |
| Warranty | Not Applicable |
| Material | Sheet metal fabricated frame |
| Power Source | 220 VAC |
| Maximum Coil Dia | 45 mm |
| Automation Grade | Automatic |
| Frequency | 50 Hz |
| Voltage | 220 VAC |
| Country of Origin | Made in India |
| Max Winding Speed | 1400 tpm |
| Finished Core OD | 45 mm max |
| Finished Core ID | 8 mm min |
| Wire Guage | 45 swg to 32 swg |