| Usage/Application | Coil winding of toroidal current transformer , satbliser, Audio Amplifier |
| Phase | Single Phase |
| Shape | Round |
| Maximum Coil Dia | 275 mm |
| Automation Grade | Automatic |
| Material | square steel pipe and sheet metal fabrication |
| Power Source | 220 VAC |
| Wire Size | 23-12 SWG |
| Max Finish OD | 275 mm |
| Max Finish HT | 120 mm |
| Speed | 76TPM |
| Motor | 1 HP |
| Weight | 210 Kg |
| Size | 400x500x750 mm |
| Brand Name | Ue Technologies Private Limited |
| Model | ITB-31F22626 |
| Condition | New |
| Unit Type | Nos |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| Minimum Ordered Packs | 1 |
| Country of Origin | India |
| Taxes | Inclusive of Tax |
| Ships from | Ghaziabad |
| Shipping | Product eligible for free shipping |
| Returnable | 7 Days Return |
| Warranty Type | Manufacturer / Seller |
| Warranty | Not Applicable |
| Usage/Application | Coil winding of toroidal current transformer , satbliser, Audio Amplifier |
| Phase | Single Phase |
| Shape | Round |
| Maximum Coil Dia | 275 mm |
| Automation Grade | Automatic |
| Material | square steel pipe and sheet metal fabrication |
| Power Source | 220 VAC |
| Wire Size | 23-12 SWG |
| Max Finish OD | 275 mm |
| Max Finish HT | 120 mm |
| Speed | 76TPM |
| Motor | 1 HP |
| Weight | 210 Kg |
| Size | 400x500x750 mm |