| Working Area (feet x feet) | 4 x 8 |
| XY Axis Working Area | 1300 x 2500 mm |
| Spindle Power | 5.5 kW |
| Job Material | Wood |
| Spindle Head Type | Single Spindle |
| Maximum Cutting Speed | 200MM/SEC |
| Spindle Speed | 18000RPM |
| Repositioning Accuracy | 0.03MM |
| X-Y Movement | Rack & Pinion Transmission |
| Z Movement | Ball Screw Transmission |
| Cutting Tool Diameter | UP TO 10MM |
| Command Code | G Code*u00.mmg*.plt |
| Brand Name | KK LASER INDUSTRY |
| Model | ITB-6E50E08E |
| Condition | New |
| Unit Type | Nos |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| Minimum Ordered Packs | 1 |
| Country of Origin | India |
| Taxes | Inclusive of Tax |
| Ships from | Hyderabad |
| Shipping | Is calculated at Checkout |
| Returnable | 7 Days Return |
| Warranty Type | Manufacturer / Seller |
| Warranty | Yes |
| Working Area (feet x feet) | 4 x 8 |
| XY Axis Working Area | 1300 x 2500 mm |
| Spindle Power | 5.5 kW |
| Job Material | Wood |
| Spindle Head Type | Single Spindle |
| Maximum Cutting Speed | 200MM/SEC |
| Spindle Speed | 18000RPM |
| Repositioning Accuracy | 0.03MM |
| X-Y Movement | Rack & Pinion Transmission |
| Z Movement | Ball Screw Transmission |
| Cutting Tool Diameter | UP TO 10MM |
| Command Code | G Code*u00.mmg*.plt |