| Usage/Application | Thick Thread |
| Operation Mode | Semi-Automatic |
| Max Sewing Speed | 2000-3000 (stitch/min) |
| Max Stitch Length | 4mm |
| Needle Bar Stroke | 30.7mm |
| Brand Name | C K Trading Company |
| Model | ITB-668D0503 |
| Condition | New |
| Unit Type | Nos |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| Minimum Ordered Packs | 1 |
| Country of Origin | India |
| Taxes | Inclusive of Tax |
| Ships from | Kolkata |
| Shipping | Product eligible for free shipping |
| Returnable | 7 Days Return |
| Warranty Type | Manufacturer / Seller |
| Warranty | Not Applicable |
| Usage/Application | Thick Thread |
| Operation Mode | Semi-Automatic |
| Max Sewing Speed | 2000-3000 (stitch/min) |
| Max Stitch Length | 4mm |
| Needle Bar Stroke | 30.7mm |