| Power | 5 HP |
| Range of Spindle Speeds | 3500 Rpm |
| Swing Over Bed | 36" |
| Bed Width | 1.5-2 Feet |
| Spindle Bore | 3 Inch |
| Frequency | 50-60 Hz |
| Voltage | 380 V |
| Brand Name | Shalimar Foundry Works |
| Model | ITB-A07279F2 |
| Condition | New |
| Unit Type | Nos |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| Minimum Ordered Packs | 1 |
| Country of Origin | India |
| Taxes | Inclusive of Tax |
| Ships from | Ludhiana |
| Shipping | Product eligible for free shipping |
| Returnable | 7 Days Return |
| Warranty Type | Manufacturer / Seller |
| Warranty | Not Applicable |
| Power | 5 HP |
| Range of Spindle Speeds | 3500 Rpm |
| Swing Over Bed | 36" |
| Bed Width | 1.5-2 Feet |
| Spindle Bore | 3 Inch |
| Frequency | 50-60 Hz |
| Voltage | 380 V |