| Bed Length | 6 Feet |
| Height of Centre | 215 mm |
| Spindle Bore | 50 mm |
| Machine Type | All Geared Head Lathe Machine |
| Bed Width | 280 mm |
| Swing Over Bed | 430 mm |
| Distance Between Centre | 1000 mm |
| Number of Spindle Speeds | 8 |
| Swing Over Cross Slide | 250 mm |
| Maximum Swing in Gap | 610 mm |
| Brand Name | Chaitanya Machine Tools Industries |
| Model | ITB-047F88B0 |
| Condition | New |
| Unit Type | Nos |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| Minimum Ordered Packs | 1 |
| Country of Origin | India |
| Taxes | Inclusive of Tax |
| Ships from | Rajkot |
| Shipping | Product eligible for free shipping |
| Returnable | 7 Days Return |
| Warranty Type | Manufacturer / Seller |
| Warranty | Not Applicable |
| Bed Length | 6 Feet |
| Height of Centre | 215 mm |
| Spindle Bore | 50 mm |
| Machine Type | All Geared Head Lathe Machine |
| Bed Width | 280 mm |
| Swing Over Bed | 430 mm |
| Distance Between Centre | 1000 mm |
| Number of Spindle Speeds | 8 |
| Swing Over Cross Slide | 250 mm |
| Maximum Swing in Gap | 610 mm |