| Added water to milk | 0% - 60% +/-5% |
| Conductivity | 2 - 10 mS/cm +/-0.2% mS/cm |
| Fat | 0.5% - 12% +/-0.1% |
| Freezing Point | 0 to -1.000 +/-0.015 Degree C |
| Lactose | 0.5% to 7% +/-0.2% |
| Milk density | 1.0260 g/cm3 - 1.0330 g/cm3 +/-0,0005 g/cm3 |
| Protein | 2% - 6% +/-0.2% |
| Repeatability | + 0.05% |
| Memory | 2GB |
| Sample Volume | 20 ml |
| Voltage | 120-230 V |
| Automation Grade | Semi-Automatic |
| Printer Support | Yes |
| Brand Name | Eko Tech |
| Model | ITB-6BC82CE6 |
| Condition | New |
| Unit Type | Nos |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| Minimum Ordered Packs | 1 |
| Country of Origin | India |
| Taxes | Inclusive of Tax |
| Ships from | Villupuram |
| Shipping | Product eligible for free shipping |
| Returnable | 7 Days Return |
| Warranty Type | Manufacturer / Seller |
| Warranty | Not Applicable |
| Added water to milk | 0% - 60% +/-5% |
| Conductivity | 2 - 10 mS/cm +/-0.2% mS/cm |
| Fat | 0.5% - 12% +/-0.1% |
| Freezing Point | 0 to -1.000 +/-0.015 Degree C |
| Lactose | 0.5% to 7% +/-0.2% |
| Milk density | 1.0260 g/cm3 - 1.0330 g/cm3 +/-0,0005 g/cm3 |
| Protein | 2% - 6% +/-0.2% |
| Repeatability | + 0.05% |
| Memory | 2GB |
| Sample Volume | 20 ml |
| Voltage | 120-230 V |
| Automation Grade | Semi-Automatic |
| Printer Support | Yes |