| Automation Grade | Semi-Automatic |
| Display Type | 2 line, 12 character, LCD Display |
| Material | Stainless steel |
| Power | 30W max |
| Accuracy | +/-0.5% |
| Speed | 120 Samples per hour |
| Voltage | 110-220 V |
| Relative Humidity | 30-80% |
| Input Frequency | 40-60 Hz |
| Operation Facilities | Mode selection for type of milk (cow, buffalo, mixed), cleaning, calibration, system, Error list etc |
| Ambient air temperature | 15 to 35 Degree C |
| Milk temperature | 5 to 35 Degree C |
| Brand Name | Eko Tech |
| Model | ITB-B6C6C932 |
| Condition | New |
| Unit Type | Nos |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| Minimum Ordered Packs | 1 |
| Country of Origin | India |
| Taxes | Inclusive of Tax |
| Ships from | Villupuram |
| Shipping | Product eligible for free shipping |
| Returnable | 7 Days Return |
| Warranty Type | Manufacturer / Seller |
| Warranty | Not Applicable |
| Automation Grade | Semi-Automatic |
| Display Type | 2 line, 12 character, LCD Display |
| Material | Stainless steel |
| Power | 30W max |
| Accuracy | +/-0.5% |
| Speed | 120 Samples per hour |
| Voltage | 110-220 V |
| Relative Humidity | 30-80% |
| Input Frequency | 40-60 Hz |
| Operation Facilities | Mode selection for type of milk (cow, buffalo, mixed), cleaning, calibration, system, Error list etc |
| Ambient air temperature | 15 to 35 Degree C |
| Milk temperature | 5 to 35 Degree C |