| Cutting Material | Mild Steel |
| Usage/Application | Fabrication |
| Capacity | Depend Upon Source |
| Laser Power | 500W/750W/1000W/1500W/2000W/3000W |
| Machine Type | Fiber Laser |
| Cutting Speed | 120mm/s |
| Working Area | 1500mm X1000mm |
| Voltage | AC220V/110V+-10% |
| Frequency | 50/60Hz |
| Reposition Accuracy | less than or equal to +-0.01mm |
| Operating Temperature | 45 Degree C |
| Laser Type | Sealed-off Glass CO2 Laser Wavelength: 10.6um |
| Laser Tube Cooling | Water cooling |
| Brand Name | WE2 Laser Technologies Private limited |
| Model | ITB-9EB81CD3 |
| Condition | New |
| Unit Type | Nos |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| Minimum Ordered Packs | 1 |
| Country of Origin | India |
| Taxes | Inclusive of Tax |
| Ships from | Banglore |
| Shipping | Product eligible for free shipping |
| Returnable | 7 Days Return |
| Warranty Type | Manufacturer / Seller |
| Warranty | Not Applicable |
| Cutting Material | Mild Steel |
| Usage/Application | Fabrication |
| Capacity | Depend Upon Source |
| Laser Power | 500W/750W/1000W/1500W/2000W/3000W |
| Machine Type | Fiber Laser |
| Cutting Speed | 120mm/s |
| Working Area | 1500mm X1000mm |
| Voltage | AC220V/110V+-10% |
| Frequency | 50/60Hz |
| Reposition Accuracy | less than or equal to +-0.01mm |
| Operating Temperature | 45 Degree C |
| Laser Type | Sealed-off Glass CO2 Laser Wavelength: 10.6um |
| Laser Tube Cooling | Water cooling |